Koncentráló Nap Termálok (CST) és szélerőművek új, nagyszabású telepítésével, illetve a tömegközlekedés elektromosításával Ausztrália 2020-ra carbon neutralizálni kívánja magát, nullára csökkentve ez által a nem megújuló erőforrások (szén, gáz és olaj) használatát.
„Éppen most kaptam egy említésre méltó dokumentumot, ami valóban teljesen ingyen elérhető a világhálón: Ausztrália Állami Energia Terve a Zéró Carbonizálásról”. http://media.bze.org.au/preview-exec-sum-100520.pdf
Ahogy arra a cím is utal, a terv azt írja le, hogy Ausztrália hogyan tudná működtetni magát, beleértve a tömegközlekedést is, nem megújuló energiaforrások használata nélkül. Az elektromosság generálásnak alapját koncentráló nap termálok (CST) tennék ki 60%-ban, a folyamatos energiaellátás biztosításához pedig olvadt só tárolókat használnának. A maradék 40%-ot pedig szélerőművekkel szeretnék biztosítani, mindehhez a vésztartalékként kisebb elemszámban biomasszát és vízerőművet vennének igénybe.
A teljes mértékben elektromosított tömegközlekedéshez elektromos vonatokat és járműveket használnának fel, mellyel Ausztrália teljes energiafelhasználásának 15%-át, az olaj alapú tömegközlekedést, tudnák carbon offsetálni. Valójában egy 40%-kal magasabb elektromos energiafelhasználás van tervbe véve 2020-ra, azaz évi 325 TW. A jelentés kihangsúlyozza, hogy a hatékony energia-, és az eltérő erőforrás-felhasználás kombinációjának köszönhetően, ez a növekedés az elektromos energiafelhasználásban elegendő lesz minden egyéb nem megújuló (szén, gáz, olaj) lecserélésére, beleértve a közlekedést és a távfűtést.
A bio üzemanyag kisebb mértékben kerül felhasználásra főleg vidéki térségekben, és vészszolgáltatások működtetéséhez. Mindazonáltal, a hatékonyabb energiafelhasználásnak és az alacsony hatékonyságú belső égésű motorok leváltásával, Ausztrália teljes energiaigénye a 2007-es 3834 PetaJoulról (1065 TWh) 1643 PetaJoulra (456 TWh) esik vissza. Jelentős energia megtakarítás is tervbe van véve még az építőszektor részéről a hőszivattyúkra és a jobb hőszigetelésű egységekre (beleértve a kereskedelmi és lakossági egységeket) történő átállással.
A kivitelezésért felelős mérnökség még fejleszteni fogja ezt a számot a maga mértékében. Ugyanakkor, a jelentés figyelembe veszi a kivitelezéshez szükséges anyagbeli erőforrásokat is. Egészen konkrétan: beton, acél és üveg a CST-hez; beton és acél a szélerőművekhez; beton, acél és alumínium a vezetékekhez (villanyhálózaton keresztül történő energia elosztás érdekében).
Bizonyos tekintetben, a séma hasonló a Desertec projekthez, ami CST alapú állomások használatát javasolja Észak-Afrikában, Európa villamosenergia-ellátásának biztosításához. Habár, az ausztrál terv inkább egy 20 milliós nemzet teljes energiaellátásának kielégítéséről szól, ami sokkal megvalósíthatóbbnak tűnik. Egy teljes Európának, vagy egy 60 milliós, Egyesült Királyságnak megfelelő nemzet esetén nem igazán.
A legnehezebb, nagymértékben megoldandó probléma a nyersolajból származtatott, finomított üzemanyagot felhasználó tömegközlekedés, megújuló elektromosságra történő lecserélése, ami még Ausztrália mértékében is meglehetősen nagy kihívást jelent.
Forrás: http://scitizen.com/future-energies/australia-plans-to-be-carbon-neutral-by-2020-_a-14-3583.html