„Az egyetlen módja a közvetlen felelősségvállalásnak a kibocsátásainkért, ha lehetővé tesszük, hogy valahol máshol a világban azzal megegyező mennyiségű káros anyag ne kerüljön a légtérbe. Röviden,
ellentételezzük azt.”
(Martin Wright, Guardian Sustainable Business)

“A karbonsemlegesség az ökológiai fenntarthatóság megkerülhetetlen eleme.” – (Rampasek, László A.)

Infó

Mi az önkéntes szén-dioxid-piac?

Mekkora az önkéntes szén-dioxid-piac mérete?

Az éghajlatváltozás megfékezése érdekében az olyan nagyvállalatok, mint a Microsoft, a Google és a Starbucks ambiciózus célokat tűznek ki a szén-dioxid-semlegesség elérésére, és ebben az önkéntes szén-dioxid-piac (VCM) segíti őket.

Mi az önkéntes szén-dioxid-piac?

A VCM lehetőséget biztosít vállalatoknak, nonprofit szervezeteknek, kormányoknak és magánszemélyeknek, hogy szén-dioxid-kibocsátás-csökkentő krediteket vásároljanak és adjanak el. A szén-dioxid-kompenzáció egy olyan eszköz, amely egy tonna szén-dioxid vagy üvegházhatású gáz kibocsátásának csökkentését jelenti.

Hogy ezt perspektívába helyezzük, 1 tonna CO2-kibocsátás megkötéséhez… 50 fának kell nőnie egy évig¹.

Azok a vállalatok, amelyek nem tudják elérni az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátási céljaikat, szén-dioxid-kibocsátási krediteket (karbonkrediteket) vásárolhatnak olyan környezetvédelmi projektek utófinanszírozásával, amelyekkel elkerülhető, csökkenthető vagy megszüntethető a szén-dioxid-kibocsátás.

Például egy légitársaság, amelyik szén-dioxid-semlegességet akar állítani magáról, kiszámíthatja, hogy mennyi szén-dioxid-kibocsátástól nem tud megszabadulni (karbonlábnyom számítás). Ezután a VCM segítségével egy brazíliai regeneratív mezőgazdasági projektbe történő befektetéssel egyenértékű mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás-csökkentő kreditet vásárolhatnak. Ezáltal a légitársaság szén-dioxid-semlegességet igényelhet.

2022-től a valódi önkéntes szén-dioxid-piac értéke körülbelül 2 milliárd dollárra tehető.

Mi az önkéntes szén-dioxid-piac?

Mi a különbség az önkéntes szén-dioxid-piac és a megfelelési piac között?

A megfelelési piacot nemzeti, regionális vagy nemzetközi szén-dioxid-csökkentési rendszerek szabályozzák. Ezek a piacok “cap-and-trade” rendszerben működnek, ahol csak bizonyos mennyiségű “kibocsátási egység” kvóta (lényegében egy engedély, amely “megengedi” az üvegházhatású gázok kibocsátását) jön létre. Ez korlátozza az adott ország vagy iparág által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét.

A felső határérték a kibocsátási egységek (kvóták) véges készletét jelenti. Engedélyeket nem lehet létrehozni vagy kivonni, de azokkal lehet kereskedni.

Ha egy iparág képes elérni az előírt célértékeket, vagy ami még jobb, ha kevesebbet bocsát ki, mint amennyit a kibocsátási engedélye tartalmaz, akkor a többletkrediteket eladhatja valaki másnak. A többlet kibocsátási egységek kereskedelmének lehetősége pénzügyileg motiválhatja a résztvevőket, hogy csökkentsék összkibocsátásukat.

A megfelelési szén-dioxid-piacok példái közé tartozik a Kiotói Jegyzőkönyv, az Európai Unió Kibocsátáskereskedelmi Rendszere (ETS), a Kaliforniai Kibocsátáskereskedelmi Rendszer, az Ausztráliai Kibocsátáskereskedelmi Rendszer, a Brit Columbia Kibocsátáskereskedelmi Rendszer és az Új-zélandi Kibocsátáskereskedelmi Rendszer.

Az önkéntes szén-dioxid-piac a megfelelési piacon kívül működik. Azoknak, akik részt vesznek ezen a piacon, nem kell csökkenteniük a kibocsátásukat, ez teljesen önkéntes. Sok vállalat azért vesz részt, mert úgy érzi, hogy ez a társadalmilag felelős dolog, a részvényesek nyomására, vagy mert ez egy jó PR lépés.

A VCM a kibocsátáskorlátozási és kereskedelmi rendszer helyett projektalapú rendszert alkalmaz, amelyben nincs véges mennyiségű kibocsátási egység.

A VCM-en belül több szén-dioxid-kreditet lehet létrehozni a környezetvédelmi projektek fejlesztésével. A vállalatok megvásárolhatják ezeket a krediteket, hogy ellensúlyozzák az elkerülhetetlen kibocsátásokat, és elérjék céljaikat.

Önkéntes vs. megfelelési piac

Önkéntes piac (Voluntary Market)
Megfelelési Piac (Compliance Market)
Cserélhető áru Szén-dioxid-kompenzáció. Projektalapú rendszer által megkönnyítve. Juttatások. A kibocsátáskorlátozási és kereskedelmi rendszer által elősegítve.
Hogyan szabályozzák a piacot? A megfelelési piacon kívüli funkciók. Nemzeti, regionális vagy nemzetközi szén-dioxid-csökkentési rendszerek, pl. Kiotói Jegyzőkönyv, Kaliforniai Szén-dioxid-piac.
Mennyi az ára? Az önkéntes kreditek olcsóbbak, mivel általában nem használhatók fel a megfelelési piacokon.2 Számos tényező befolyásolja az árat, például a projekt típusa, a projekt mérete, a helyszín, a járulékos előnyök és az évjárat. A megfelelési kvóták általában drágábbak, mivel a szabályozási kötelezettségeken alapulnak.3
Ki vásárolhat krediteket? Vállalkozások, kormányok, nem kormányzati szervezetek és magánszemélyek. A vállalatok és a kormányok elfogadták az ENSZ Éghajlatváltozási Egyezménye által meghatározott kibocsátási határértékeket.
Hol kereskednek kreditekkel? Jelenleg nincs központosított önkéntes szén-dioxid-kibocsátási kreditpiac. A projektfejlesztők közvetlenül a vevőknek, (brókeren vagy tőzsdén keresztül) adhatják el a krediteket, vagy eladhatják egy kiskereskedőnek, aki aztán továbbértékesíti a vevőnek. Azok a vállalatok, amelyek túlteljesítik a kibocsátási céljaikat, eladhatják a többlet kvótájukat azoknak, akik a kibocsátások ellensúlyozására törekszenek. A kibocsátási egységeket a Kiotói Jegyzőkönyvek kibocsátáskereskedelmi rendszere keretében lehet értékesíteni.4

Milyen típusú környezetvédelmi projektek találhatók a VCM-ben?

A VCM a környezetvédelmi projektek széles skáláját kínálja az érdeklődőknek. Mindegyik projekt célja, hogy csökkentse vagy eltávolítsa az üvegházhatású gázok kibocsátását vagy a szén-dioxidot a légkörből.

A projektek a kis közösségi alapú tevékenységektől, mint például a tiszta tűzhelyek, családtervezési, a nagy ipari jellegű projektekig, beleértve a nagy volumenű vízerőműveket és a kereskedelmi célú erdőtelepítést lehetnek.

A közösségi alapú projektek jellemzően kisebb mennyiségű szén-dioxid-kibocsátási egységet termelnek, de több további társadalmi-gazdasági és környezeti járulékos előnnyel járnak5 .

A társhasznok közé tartozhat a veszélyeztetett állatok kihalástól való megmentésétől a helyi vízminőség javulásáig vagy a fenntartható munkahelyek teremtéséig bármi. A projektfejlesztők gyakran összehangolják a társhasznokat az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival (SDG), mivel ezek a társhasznok hozzájárulhatnak a kredit teljes értékének növeléséhez.

A nagy ipari projektek nagyobb mennyiségű szén-dioxid-kreditet képesek előállítani, de nem mindig generálnak erős társhasznokat. Ennek eredményeképpen az ilyen nagy projektekből származó kreditek a fenntartható fejlődési célokat elérő projektekhez képest árengedménnyel kereskedhetnek.

Mi az önkéntes szén-dioxid-piac?Bár sokféle projekt közül lehet választani, egy dolog közös bennük. Ahhoz, hogy a VCM része lehessen, minden projektnek “kiegészítőnek” kell lennie.

Ez azt jelenti, hogy a szén-dioxid vagy az üvegházhatású gázok eltávolítása vagy csökkentése nem történt volna meg az ellentételezési projekt nélkül.

Például egy olyan projektfejlesztőnek, aki egy Vietnamban kivágandó erdőt szeretne megőrizni, bizonyítania kell, hogy ha a javasolt projekt nem valósulna meg, az erdőt kivágnák.

Példák a VCM keretében vásárolható karbonkredit projekttípusokra:

  • Megújuló energia
  • Ipari gázgyűjtés
  • Energiahatékonyság
  • Erdészeti kezdeményezések (az erdőirtás elkerülése)
  • Emberi jogi
  • Tiszta víz
  • Megújuló mezőgazdaság
  • Szélenergia
  • Biogáz
  • Olaj újrahasznosítása
  • Napenergia
  • Vízszűrők

Ki vesz részt a VCM-ben?

A VCM-nek számos kulcsfontosságú résztvevője van, akik aktívan részt vesznek benne. Ezek a résztvevők a következők:

  • Projektfejlesztők. A projektfejlesztők azon dolgoznak, hogy előállítsák a szén-dioxid-krediteket, amelyeket más ágazatok vagy iparágak megvásárolnak.
  • Fogyasztók. Ebbe a csoportba tartoznak a magánvállalkozások, a nem kormányzati szervezetek, a kormányok, az egyetemek és a magánszemélyek, akik a termelőktől vásárolnak szén-dioxid-krediteket.
  • Kiskereskedők. A kereskedők nagy tételben vásárolnak kibocsátási egységeket a szállítóktól, a kibocsátási egységeket portfóliókba gyűjtik, majd eladják a végső vásárlónak, általában jutalékért.
  • Brókerek. A brókerek megvásárolják a szén-dioxid-kibocsátási egységeket a kereskedőtől, és értékesítik azokat a fogyasztónak. A bróker általában jutalékot számít fel. Gyakori, hogy a bróker kereskedőként is tevékenykedik.
  • Harmadik fél hitelesítők. Ezek olyan szervezetek, jellemzően nem kormányzati szervezetek, amelyek ellenőrzik, hogy egy projekt megfelel-e a kitűzött céloknak és a kibocsátások mennyiségének.

Milyen a VCM árazása a megfelelési piacokkal szemben?

A szén-dioxid-kibocsátási egységek árazása a VCM-ben nem olyan egyszerű, mint a megfelelési piacon. Ennek oka a rendelkezésre álló környezetvédelmi projektek sokféle típusa. Az árak a projekt kategóriája szerint (pl. megújuló energia vs. erdőgazdálkodás), sőt még egy adott kategórián belül is nagymértékben eltérnek.

Számos más változó is hozzájárul ahhoz, hogy egy szén-dioxid-kibocsátási egység ára hogyan alakul, többek között:

  • A projekt mérete. A nagyobb projektek, amelyek nagyobb mennyiségű szén-dioxid-kreditet termelnek, gyakran alacsonyabb árral rendelkeznek. A kisebb projektek megvalósítása gyakran drágább, de kevesebb szén-dioxid-kreditet termelnek.
  • Az ellentételezés helye. Hol zajlik a környezetvédelmi projekt? A konfliktusokkal és nagyobb kockázattal járó helyszínek drágábbá tehetik a projektet.
  • Évjárat. Melyik évben történt a kibocsátáscsökkentés? A régebbi projektek ára néhány esetben alacsonyabb.
  • Minőség. Az árat befolyásolhatja, hogy a projektet milyen szabvány szerint tanúsították.
  • Társhasznok. A járulékos haszon minden olyan pozitív hatás, amelyet a projekt az üvegházhatásúgáz-kibocsátáson túlmenően eredményez. Ha például egy projekt munkahelyeket teremt a helyi közösségek számára vagy növeli a biológiai sokféleséget, ezek a társhasznok típusai.

A Világbank 2020-as jelentése szerint a VCM szén-dioxid-árai kevesebb mint 1 USD/t CO2e-nél kezdődnek, és 119 USD/t CO2e-ig emelkednek. A kibocsátások közel felének ára pedig kevesebb, mint 10 USD/tCO2e.6

Az árképzést befolyásolhatják a projekt által generált járulékos előnyök is. Az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megfelelő projektek hozzájárulhatnak a szén-dioxid-kibocsátási egységek értékének növeléséhez.

Az olyan nagyobb léptékű projektek, amelyek nem termelnek annyi társhasznot, vagy nem teljesítik a további fenntartható fejlődési célokat, árengedménnyel kereskedhetnek.

A Párizsi Megállapodásban megfogalmazott hőmérsékleti célok eléréséhez a szén-dioxid-árakkal foglalkozó magas szintű bizottság megállapította, hogy 2020-ra legalább 40-80 USD/tCO2e árra, 2030-ra pedig 50-100 USD/tCO2e árra van szükség.7 Az OECD becslése szerint 2030-ra 147 USD árra van szükség ahhoz, hogy 2050-re elérjük a nettó nulla kibocsátást.8

A megfelelési piacon a jelenlegi súlyozott szén-dioxid-ár 34,99 USD 9, ami magasabb, mint a VCM-árképzés, de még mindig a magas szintű bizottság küszöbértéke alatt van.

A VCM és a megfelelési piacokat vizsgálva a lényeg az, hogy a jelenlegi szén-dioxid-árak túl alacsonyak a célok eléréséhez.

Hol kereskednek ezekkel a kibocsátási egységekkel?

Jelenleg nincs központosított önkéntes szén-dioxid-piac.10 Ehelyett a projektfejlesztők vagy a vállalatok közvetlenül a vevőknek vagy brókeren keresztül értékesíthetik kreditjeiket. A projektfejlesztők eladhatják kreditjeiket egy kiskereskedőnek is, aki aztán továbbértékesítheti a krediteket egy vevőnek. Minden önkéntes kreditet független harmadik félnek kell hitelesítenie, és meg kell felelnie a meglévő szabványoknak.

Önkéntes keresleti forgatókönyvek

Az önkéntes piacra hihetetlen keresletet prognosztizálnak. Az önkéntes piacok méretnövelésével foglalkozó munkacsoport szerint a piac 2030-ra mintegy 15-szörösére fog nőni, évi 0,1-ről 1,5-2 GtCO2 szén-dioxid kibocsátási egységre.

Ez 2050-re a 100-szorosára fog nőni (évi 7-13 GtCO2 szén-dioxid kibocsátási egység).

A szén-dioxid-kibocsátás ilyen hihetetlen mértékű megszüntetése óriási kihívást jelent majd. És ez számos nemzetnek és vállalatnak hihetetlen lehetőségeket fog nyújtani. Ahogy a munkacsoport 2021-es jelentésében említi,

“Ez aláhúzza annak szükségességét, hogy a kibocsátáscsökkentést a lehető legsürgősebben, és valószínűleg az NGFS forgatókönyveiben meghatározottnál gyorsabb ütemben kell végrehajtani”.

Mi az önkéntes szén-dioxid-piac?

Ki ellenőrzi a változó szén-dioxid-piaci krediteket?

A fogyasztóknak a szén-dioxid-kompenzációs kreditek vásárlásakor csak olyan kompenzációs krediteket szabad figyelembe venniük, amelyek harmadik fél által hitelesítettek.

Számos szabvány létezik, amelyek különböző módszereket alkalmaznak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének mérésére és igazolására. Ezek a szabványok megbízható hitelesítési eljárást biztosítanak a kibocsátáscsökkentési projektek hitelességének biztosítására. A legszélesebb körben használt szabványok a következők:

  • Verra (The Verified Carbon Standard)
  • Plan Vivo
  • Quality Standard
  • The Gold Standard
  • The American Carbon Registry
  • Climate Action Reserve
  • The Verified Carbon Standard Program

Befektethetnek-e a hagyományos kisbefektetők önkéntes karbonkreditekbe?

A VCM bárki számára nyitott, aki részt kíván venni benne. A vállalkozásoktól kezdve a kormányokig, nonprofit szervezetekig, egyetemekig és még az egyéni befektetőkig.

Ha hosszú repülőútra megy vagy luxusjachton nyaral, és fel akarja menteni a környezeti terhelése alól, akkor vásárolhat szén-dioxid-krediteket a kibocsátás ellentételezésére. Sőt, sok légitársaság megkönnyíti a magánszemélyek számára a repülésük ellentételezését. Felsorolják a járat által kibocsátott CO2 mennyiségét, majd lehetőséget adnak az ügyfeleknek arra, hogy nettó nulla áron repüljenek, amit a pénztárnál felajánlanak.

A végeredmény

Az önkéntes szén-dioxid-kibocsátási egységek itt vannak, és itt is fognak maradni. Egyre több vállalat és magánszemély érzi szükségét annak, hogy kivegye a részét a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséből. A karbonsemlegességet elérni kívánó vállalatok számára pedig a VCM egyre gyakrabban a szükséges eszköz.

Hivatkozások

¹ Climate Neutral Group. What Exactly is 1 Tonne of CO2? Accessed Aug 4, 2021
Carbon Offset Guide. Voluntary Offset Program. Accessed Aug 3, 2021
Carbon Offset Guide. Mandatory & Voluntary Offset Markets. Accessed Aug 3, 2021
UN Climate Change. Emissions Trading. Accessed Aug 3, 2021
5 S&P Global. Voluntary Carbon Markets. Accessed Aug 3, 2021
6 World Bank. State and Trends of Carbon Pricing 2020. Accessed Aug 4, 2021
7 World Bank. Report of the High-Level Commission on Carbon Prices. Accessed Aug 5, 2021
8 UN Environment Programme. Discussion Paper on Governmental Carbon-Pricing. Accessed Aug 5, 2021
9 Carbon Credit Capital. Value of Carbon Market Update 2021. Accessed Aug 5, 2021
10 White & Case. Voluntary Carbon Markets:A Blueprint. Accessed Aug 5, 2021

EnglishHungaryRomania